Ohlednutí našeho webu za uplynulým rokem 2015

Vážení čtenáři a čtenářky,
není úplně jednoduché zanalyzovat uplynulý rok, co se týče našeho webu www.chcemebytpestouny.cz, který má za cíl získávat budoucí náhradní rodiče, aby opuštěné děti měly šanci prožít šťastné a spokojené dětství. Díky zahraničnímu sponzorovi firmě Google Ltc. (USA) se nám alespoň na internetu podařilo oslovit nebývale velké množství čtenářů nejen z našeho Ústeckého kraje, ale z celé České republiky. Jaké to však přináší ovoce ve skutečnosti je však věc druhá. Náhradní rodinná péče je neobyčejně komplikovaná záležitost jak z hlediska rozhodování zájemců, tak i jejich následného posuzování až k přijetí dítěte. Tento web vsadil na předávání zkušeností stávajících pěstounů těm budoucím. Názory na tento způsob náboru mohou být různé a teprve roky příští možná ukážou, do jaké míry jsou naše snahy úspěšné.

Sledují nás převážně ženy

Z grafu je patrné, že nás zhlédlo asi 70.000 čtenářů. Ale toto číslo si ještě rozebereme. Co je zajímavější, že nás sledují především ženy a to z 80%. Zbývajících 20% mohou být muži, ale i ženy, které používají počítač s manželem společně. Facebook udává počet fanoušků žen 92% a jen 8% můžů, což se nám zdá reálnější. Mimochodem. K 31/12/2015 si nás oblíbilo na facebooku vysněných 600 fanoušků. Děkujeme, že díky vám dosahujeme takové popularity.

Nejvíce se se o náš web zajímají Pražáci

Původní záměr byl reklamu cílit jen na Ústecký kraj, ale ukázalo se, že ČR je velmi malá na to, aby se dalo přesně selektovat. A dokonce i když cílení nastavíte velmi přesně, např. na facebooku si můžete vybrat města, tak se stejně přes přátele přátel a různými jinými cestičkami informace rozšíří do nečekaných končin. Tomu jsme samozřejmě velmi rádi, moc nás to těší, že je zájem o náš web například na Moravě, ale mrzí nás, že vzhledem k našim kapacitním možnostem a vzdálenosti nemůžeme osobně poradit a seznámit zájemce s pěstouny. Na opravdu velké množství telefonátů a emailů z jiných krajů jsme mohli zájemcům pouze doporučit obrátit se na nejbližší Klub náhradních rodin nebo Poradnu pro náhradní rodinnou péči.

Náš cílový Ústecký kraj zůstal ve sledovanosti našeho webu až pátý. I to je ovšem úspěch na to, že náš kraj je téměř ve všem poslední. Spolupráci bychom uvítali ve dvou sousedních krajích Libereckém a Karlovarském, ale bohužel právě ti vycházejí ve sledovanosti ne příliš dobře. Sledovanost webu zřejmě kopíruje nejen naší snahu, ale i celkový zájem o přijetí cizího dítěte do rodiny v daném kraji. Tam, kde je vyšší, je logicky i vyšší zájem o informace z internetu.

Co se týče měst sledovaných na facebooku, tam se opravdu ukazuje, že zájem o náhradní rodinnou péči není jev masový a že čtenáři jsou opravdu ze všech možných míst a místeček. Jsme však rádi, že Ústečané tvoří druhou největší skupinu sledující náš web hned po Praze. Velká sledovanost v České Lípě je dána i tím, že v tomto příhraničním regionu našeho kraje působíme díky spolupráci s místním klubem pěstounů. Obdobnou spolupráci uvítáme i v jiných příhraničních regionech Ústeckého kraje.

Připomínáme, že jsme v roce 2015 otevřeli poradnu v Ústí nad Labem, která společně s poradnou v Lounech poskytuje i osobní poradenství zájemcům, o kterém se domníváme, že je i přes všechny vymoženosti techniky nejvhodnější a nejefektivnější. V Ústeckém kraji spolupracujeme i s dalšími několika organizacemi, které naleznete v rubrice poradny. Pokud by někdo měl zájem s námi spolupracovat nejen z Ústeckého kraje, ale i z krajů okolních, rádi to uvítáme. Spolupracovat na získávání pěstounů budou nově v roce 2016 moci i občané fyzické osoby, kteří se na nás obrátí a naváží s námi dobrovolnickou spolupráci.

Ještě zde musíme téměř povinně napsat, že každý zájemce se může obrátit rovnou na místní Městský úřad či Magistrát, odbor sociálních věcí a zdravotnictví, OSPOD, odd. náhradní rodinné péče, kde mu jistě rádi a ochotně poradí úplně stejně jako v poradnách neziskových organizací.

V roce 2015 jsme plánovali sraz zájemců o náhradní rodinnou péči, ale bohužel se nám nepodařilo pro nedostatek zájemců ochotných vydat se mnohdy na dalekou cestu a zaplatit si náklady ho svolat. Těší nás však, že zájemci díky našemu projektu tvoří alespoň určitou komunitu na internetu a facebooku, kde mohou získávat informace, radit se a diskutovat.

Kompletní mapa našeho webu ukazuje i na další zajímavé funkce. Především jde o kanály rss, prostřednictvím kterých můžete odebírat naše články nebo diskuzní příspěvky do vašeho mobilu, emailu nebo programu na čtení informačních kanálů. bez zajímavosti není ani GLOSÁŘ, kde najdete veškeré příspěvky podle prvního písmena. Koho baví diskutovat, může si přečíst komentáře pěkně pohromadě. Hodně sledované je naše zpravodajství z oblasti náhradní rodinné péče v položce ZPRÁVY Z NRP. Kdo by si chtěl najít nejoblíbenější obsah dnes a nebo oblíbený obsah celkem, samozřejmě může a pokud by požadovaný obsah nenašel, je tu ještě vyhledávač.

Připomeňme si naší letošní náborovou reklamu na poradnu v Ústí:

Co vás na webu v roce 2015 nejvíce zajímalo?
To je opravdu těžké posoudit. Hodně lidí nám sdělí, že je nejvíce zajímají příběhy pěstounů, ale počítačové statistiky uvádí, že nejhledanější termín je pěstounská péče, adopce a Klokánek. Z pěstounské péče se lidé pak nejvíce zajímají o dávky. Nutno však říci, že jen asi 20% návštěvníků webu se na něj pravidelně vrací a že díky reklamě na web skočí pro zajímavost i ti, co se o problematiku nezajímají. Pozitivem je však fakt, že nás lidé více čtou na mobilech, viz naše mobilní verze. Níže pak můžete vidět konkrétní nejvyhledávanější termíny. Znak / = hlavní stránka www.chcemebytpestouny.cz

Nejvíce nás lidé sledují odpoledne od 13-17 hodin. Nejvyhledávanější stránky v roce 2015 byly pěstounská péče, Jak se dělá pěstoun, Jak chápat dítě, poradny. Podle jiné trošku šířeji pojaté statistiky byl největší zájem o diskuzi Jak vnímáte schvalovací proces, příběhy náhradních rodin a elektronický formulář dotazů PIŠTE NÁM.

Kolik lidí nás vlastně sleduje?

Podle výše uvedeného obrázku je patrné, že ne každý, kdo náš web navštíví, nás sleduje. Někdo k nám skočí jen omylem, někdo jednorázově ze zvědavosti, někdo se na web podívá jen občas a někdo ho čte pravidelně. Statistiky uvádí, že v roce 2015 se na web vracelo 17486 čtenářů, ovšem jen 586 lidí na něm stráví 30 minut a více, což koresponduje zhruba s oblíbeností facebooku.

Mimochodem, na facebooku vznikla z iniciativy zájemců nezávislá uzavřená diskuzní skupina Pěstounská péče na nečisto, kde se můžete podělit o své dojmy, obavy či zkušenosti. Skupina má již téměř 200 členů a za její vznik patří velký dík pěstounce Vladimíře G., která s námi spolupracuje. Kromě facebooku máme i twitter.

Pro zajímavost na facebooku byly naše odkazy sdíleny 4198x, na twitteru pouze 1x. Nejvíce byl, kromě hlavní stránky sdílen článek Taková Fany v pěstounské péči, Proč jsou důležití klasičtí pěstouni, Kolik lidí žádá o pěstounskou péči v Ústeckém kraji, Z pohledu pěstouna.

Jaké jsou výsledky v reálu?
Jsme přesvědčeni o tom, že dělat náborovou kampaň je dobré, ale budeme se do budoucna snažit, abychom kvantitu nahrazovali kvalitou. Některé jinak velmi dobře s námi spolupracující ospoďačky, kterých si vážíme, nám ústně vyjádřily znepokojení, že jim vlastně naše kampaň jen přidělává práci se zamítáním zájemců a že je lepší, aby se zájemci dostavovali přímo k nim, protože pokud jsou zájemci kvalitní, tak je poradenství z naší strany prý zbytečné a pokud ne, tak si nejsou jisté, zda není naše poradenství zdánlivě ve stylu "Jak na ně" kontraproduktivní. Z pohledu ospoďaček je to logické. Naším úkolem je hlavně nové kvalitní zájemce získávat a jejich posouzení je pak na státních úřadech. Více o problému naleznete v článku Jedna paní povídala, že pěstouni být nemůžeme.

Jinak jsme zkoušeli kontaktovat zájemce z roku 2014 (cca. 30 osob) z Ústeckého kraje a bohužel Vám musíme sdělit, že odhadem 90% už tuší, že neprošlo nebo ze záměru po konzultaci s místními ospoďačkami ustoupili. Možná velké množství uvažujících o pěstounské péče po seznámení s problematikou žádost nepodali nebo uvažují delší dobu. Rozhodování někdy trvá i několik let a nebo se čeká na okolnosti, např. až si koupíme větší byt, až dítě povyroste, až bude chtít manžel, apod.

Závěrem je tedy třeba poděkovat těm, kteří vydrží až do konce. V podstatě každý úspěšný kvalitní zájemce je jakýsi poklad pro opuštěné dítě, hledá se těžce a je vůbec zázrak, že se někdo takový najde. Není to o davech, ale o jedincích. Pokud si myslíte, že to jste právě vy, kdo by mohl přijmou domů opuštěné dítě, neváhejte a obraťte se na nás. Tisíce děti v ústavních zařízeních na vás čekají.